Körfezde Son Dakika
Sena İDRİSOĞLU

Sena İDRİSOĞLU

Mail: sena@senaidrisoglu.com

Kışa Sağlıkla Devam Edin.

Kışa Sağlıkla Devam Edin.

Kışın coşkusu etrafımızı sarmış durumda.Ben de bu ilham alarak,doğanın tazeliğini kullanıp, ufak tefek detaylara dikkat ederek kendinizi daha zinde ve sağlıklı hissedeceğiniz ipuçları sunuyorum size.

Yiyeceklerinizin miktarını ve yeme hızınızı mutlaka yavaşlatmalısınız.Böylece istediğiniz herşeyi yemiş olacaksınız.İlk lokmanızdan yaklaşık 20 dakika sonra ne kadar az yerseniz yiyin doyma hissiniz ortadan kalkacaktır.Yani ne kadar yavaş yerseniz o kadar az yemek yemiş olacaksınız.
Daha çok su ve soda tüketin.Özellikle yemeklerden önce içilen bir bardak ılık su yada soda hem hazmetmenize yardımcı olacaktır hemde tokluk hissi yaratacaktır.
Özellikle kahvaltılarda ve akşam yemeklerinde lifli gıdalar tercih edin.Lifli besinler herzaman tokluk hissi yaratacağından açlık hissetmeyeceksiniz.
Tatlı isteğinizi kontrol altına alın.Canınız çikolata veya tatlı çektiğinde sütün üçüne bir kabuk tarçın atıp kaynatmanız bu isteğinizi bastıracaktır hemde sağlıklı bir şekilde.
Tencere yemeklerinden uzak durun!Aile toplantılarında masabaşı sohbetiyle yenen ev yemekleri baş düşmanınızdır,çünkü sohbet anında ne kadar yediğinizin farkına varmazsınız.
Hiçbir zaman kahvaltıyı atlamayın.Unutmayın günün en önemli öğünü kahvaltıdır.
Dışarda yemek yerken ufak porsiyonlar tercih edin.Mümkünse yemeğinizi paylaşın.Yiyeceğinizi yada içeceğinizi seçerken kalori hesabı yapın.Örneğin bir bardak portakal suyu yerine domates suyu içebilirsiniz.
Mümkün olduğu kadar organik ürünler tercih edin.Bir yiyecek pakete giriyor ve üzerinde 6 ay raf ömrü yazıyorsa o yiyecekten uzak durun!Mutlaka işlenmiş gıdadır.
Sporu yaşam biçiminiz haline getirmelisiniz.Eğer spora zamanınız yoksa çalışırken temponuzu arttırmaya özen gösterin.Örneğin,asansör yerine merdiven kullanın. 
Haftasonlarınızı daha sağlıklı geçirin.Uzun brunchlara son verin.Bunun yerine erken ve sağlıklı kahvaltı tercih edin.
Televizyon izlerken yemek yemeyin.Yemek yerken televizyon izlemeyin :)
Zeytinyağıyla aranızı iyi tutun.Mevsim sebzelerinden seçeceğiniz birkaçını 3-4 dakika haşlayıp üzerine zeytinyağı gezdirerek saglıklı aperatifler hazırlayabilirsiniz.

Tarifini vereceğim çayın yemeklerden sonra içilmesi, hazmı kolaylaştırıp şişkinliğinizi alacaktır,afiyet olsun! 
Sindirim Çayı
1 adet zencefil
1 adet meyankökü
1 adet çubuk tarçın
4 adet papatya
2 çay kaşığı biberiye

2 fincan suyu kaynatın.Bütün malzemeleri kaynayan suya ekleyip karıştırın.5-7 dakika demlenmesini bekleyin.Süzdükten sonra arzu ederseniz fincanın içine portakal,limon dilimleri koyabilirsiniz.
Kışın tadını ve güzelliğini yaşamanız dileğiyle..

Sena İDRİSOĞLU /

www.instagram.com/gastromummy

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın